Newyorská světla a stíny

Taková malá daň po návratu z Ameriky – jet lag. Ano, jsem totálně posunutá v čase, a tak píšu. Nespím, stejně jako New York. Město, které nikdy nespí. Pořád se v něm něco děje, stále můžete něco zažít, stále je se na co koukat, co ochutnávat... Někdo ho nenávidí, někdo ho miluje. Přiřazuju se k té druhé skupině. Je pro mě ohromnou inspirací. Ať mě napadne jakékoli téma, na New York narážím v různých formách. Umění, jídlo, fotky, móda, lidi…

Odjížděla jsem s množstvím tipů kam jít, co zažít, co dělat. Bylo to poměrně těžké rozhodování. Nejraději bych seděla “jedním zadkem na více židlích”.

Základní newyorské taháky už přišly na řadu při dřívějších návštěvách, tak jsem měla možnost se jen tak toulat vánočním městem. Procházela jsem se Central Parkem, místy, kudy chodil John Lennon se svojí Yoko... Imagine… nádherná píseň. Vánoční mlha dost připomínala holubí ženu z filmu Sám doma. Chvílemi jsem čekala, že někde vyběhne Kevin. Místo toho vyběhli běžci, vyjeli cyklisté a taky zběsilí japonští fotografové. Tak příště.

V galerii MoMa (modení umění) jsem v klidu pozorovala některé van Goghovy obrazy, které v tu chvíli nikoho nezajímaly, protože Japonci si fotili jen jeho profláknutou Hvězdnou noc. Moc se mi zalíbil zdejší nápad na reklamu pro firmy. Každý pátek je nějaká firma sponzorem vstupenek do muzea, tím jsou pro všechny zadarmo a návštěvníci ještě dostanou slevový kupón do jejich obchodu.

Mám moc ráda Roberta De Niro, charismatickýho Itala, který je celý svůj život Newyorčanem. Díky němu začala vzkvétat čtvrť Tribeca. Takový náš malý Karlín nebo Holešovice. Nechal se inspirovat místy, která v něm zanechala stopu v dětství a podle nich spoluvytvářel nová místa – budovy, hotel, restaurace. Přes množství lešení a jeřábů je vidět, jak město žije a vzkvétá.

Možná si uvědomíš, že jsi v některém americkém filmu zahlédla siluetu mostu v Brooklynu. Ano, je to mohutný most z kamene a drátů. Je nádhernou fotografickou dominantou z obou stran řeky Hudson, že se přiznám k desítkám nasekaných snímků. Ještě že máme digitální foťáky a můžeme mazat.

Protože jsem se v New Yorku vyskytla zrovna ve vánočním období, tak jsem se těšila na kouzla velkoměsta. Ano, vánoční strom v Rockefellerově centru je krásný, krásné je i kluziště pod ním, ale nejvíc mě dostaly výlohy ve slavném obchodním domě Saks Fifth Avenue. Představ si velkou výlohu obchodu, kde dekorace jsou tak dokonalé, že hravě vykouzlí iluzi místa, kde se děj odehrává. A ten děj se opravdu děje. Maličkostmi – stmíváním, zatahováním záclon, profukujícím větrem. Krásná pohádka i pro dospělé oči.

Americké jídlo nebývala žádná hitparáda. Jenže to už také není pravda. Fast food s hambáči se proměnil i ve zdravý fast food. Desítky variant salátů s tolika možnostmi, že je ani nebudu vypisovat. Můj avokádový salát byl hvězdný. Možná znáte těstové dough zmrzliny. Ochutnala jsem je, ale nejsou můj favorit, i když pro vegany skvělá varianta zmrzky. A počasí se vydařilo skvěle. Vážně jsem nečekala, že 23. 12. bude +14 stupňů. Byla to příjemná změna oproti předchozím větrným dnům, kdy mezi mrakodrapy to hvízdá a mrazí.

V květnu takové počasí nehrozí, tak se moc těším na další návštěvu New Yorku zaměřenou na focení. Můžeš vyrazit s námi!

Diskuze k článku

Chceš přispět do diskuze? Stačí se přihlásit.
Načíst starší příspěvky

Související pobyt

Začátek

Ne 19.05

Konec

Pá 24.05

Cena s dopravou

57 381,00 Kč

Zaujal tě tento článek?

Dej o něm vědět svým kamarádkám na Facebooku!