Etiketa na cestách

Už rodiče nás učili, že platí jiný kraj – jiný mrav. A čím vzdálenější kraj, tím to platí více. U našich evropských sousedů si příliš hlavu lámat nemusíme, protože etiketa evropská se v mnoha státech podobá, až na výjimky. Je ale pár zásad, kterými je dobré se řídit při návštěvě asijských nebo afrických zemí. Tady je několik z nich:

  • Nefotografuj sebe nebo jiný objekt zády k sochám nebo budovám uctívajícím jakékoliv náboženství nebo filosofii. Je to vyjádření nerespektu k cizí kultuře, kterou pochopitelně těžce nesou místní obyvatelé.
  • Chovej se v náboženských prostorách tiše a s respektem.

  • Kouřit smíš pouze ve vyhrazených místech. Kouření za pochodu venku je v mnoha zemích považováno za nepřípustné.

  • V exotických destinacích se jí pouze pravou rukou nebo oběma rukama, levá ruka je považována za nečistou.

  • V některých zemích je hlasité smrkání považováno za hrubé chování.

  • Nežvýkej na veřejnosti a nevyplivuj žvýkačku jinam než do koše nebo ubrousku.

V různých diskuzích a v některých průvodcích se píše, abyste si nezapomněli vzít bonbony pro děti. A my vás prosíme, abyste je klidně zapomněli doma, protože tímto počinem učíme místní děti, že bílý obličej = chodící Ježíšek. Děti vám velmi rády zapózují i bez bonbonu, stačí jim ukázat fotku, kterou jste právě vyfotili. Z dětí, vyrůstajících na bonbonech od turistů, mohou vyrůst ti, kteří nás pak okrádají různými triky na památkách, při jízdě tuk tukem, kteří nám prodají nanuk v hodnotě 5 Kč za 200 Kč, protože si je učíme sami, že cizinec je chodící peněženka a toho se musí využít. Do místní ekonomiky přispíváte už jen tím, že jste si pro svou dovolenou vybrali právě jejich destinaci. A chcete-li se podílet na podpoře těchto dětí jinak, tak k tomu existuje mnoho organizací, které rády zprostředkují vaši pomoc třeba na jejich vysněné studium.

Diskuze k článku

Chceš přispět do diskuze? Stačí se přihlásit.
Načíst starší příspěvky

Související pobyt

Začátek

St 26.09

Konec

Ne 07.10

14 998,00 Kč

Zaujal tě tento článek?

Dej o něm vědět svým kamarádkám na Facebooku!