Znovuobjevená kráska

„Vy chcete jet do Albánie? Zbláznila ses?“ to byla první reakce mé rodiny, mých přátel když jsem před šesti lety poprvé odjela do Albánie. Půlroční mimino na klíně a dvě malé děti na zadních sedačkách.  Nevím, čím si to ta země zasloužila a už vůbec nechápu, kde se v lidech bere ten strach z neznámého, když sami nemají žádnou negativní zkušenost, ale tak to prostě je. Naštěstí mám vlastní rozum. Jsem za to neskonale vděčná, protože tahle země mi učarovala.

Existuje minimálně 156 důvodů proč se vydat právě sem, ale ve skutečnosti jich bude stačit vyjmenovat jen pár.

Země, která vás okouzlí svou krásou, jednoduchostí, bohatou historií, řekami, údolími, horami a miliony bunkry, které budete potkávat na každém rohu. Stačí se rozhodnout a vydat se na cestu…

Kuchyně

Já osobně jsem gurmán a jídlo podle mne vypovídá mnoho. Tam, kde je bohatá a chutná kuchyně, vlastně úplně obyčejná a přesto vyvážená a smysluplná, tam nemohou žít špatní lidé. A věřte mi, v Albánii si opravdu pochutnáte. Zelenina a ovoce jsou bio, žádná chemie, ale skutečná přírodní chuť. Lidé postávající na ulici prodávají čerstvé produkty z vlastní zahrádky za pár korun. Kdo má rád mořské plody, přijde si na jihu Albánie opravdu na své. A navíc je tu zatím opravdu levno. Pokud máte rádi řeckou nebo italskou kuchyni, jste zde na správném místě. Těstoviny, pizza, tzaziky, gyros… co hrdlo ráčí.     

A ještě něco. Milovníci kávy si v Albánii opravdu přijdou na své. Pokud chcete něco opravdu výjimečného, dejte si Freddo Cappucino. Věřte mi, že už nikdy nebudete chtít nic jiného.

Lidé

Otevření, přátelští, usměvaví. Všude na světě žijí dobří a špatní lidé a za celou dobu, co do Albánie jezdím, jsem potkala pouze jednoho nepoctivého člověka. V Albánii platí Besa. Je to soubor pravidel chování, víra. Již od pradávna je Albánci používají v každodenním životě.  A součástí Besy je i starost o každého, kdo jejich zemi navštíví. Aby se nikdy necítil sám.

I když je albánština natolik odlišný jazyk, že se často budete mít problém domluvit, stačí vám ruce, nohy, trpělivost a dobrá vůle a všechno se dá vyřešit. Ale pokud se naučíte alespoň pár základních slovíček, Albánci vás za to budou milovat.

Nedotčená příroda

Kopce, hory, údolí, řeky, kaňony, skály. Národní parky, kam se ale bez 4x4 nedostanete.

Infrastruktura v Albánii je stále ještě v plenkách, ale ať už si vyjdete jen za město nebo vylezete na nejbližší kopec, rozprostře se před vámi nádherná panenská příroda. Čistá, nedotčená, divoká.

Horské oblasti jsou často bez značených turistických cest a tak můžete mít pocit, že jste ztraceni. To je na tom ale právě to úžasné, zažít pocity objevitelů a dobrodruhů při cestě do neznáma. Navíc na vás na každém kroku vykoukne kousek historie. Ať už v podobě vykopávek nebo poválečných bunkrů.

Albánie má obrovské množství vodních zdrojů a co je naprosto fantastické, pitná voda je zde prakticky všude. Až potkáte po cestě pramen, nezapomeňte se napít.     

Neskutečně tyrkysově modré moře

Miluji barvu jónského moře. Je tak tyrkysově průzračná. Prostě dokonalá. Ale pozor…. tuhle barvu najdete jen v jižní Albánii. Až do města Vlore totiž břehy Albánie omývá Středozemní moře a tamější pláže jsou písčité a voda kalná a tmavá. Teprve když přejedete většinou mlhou zahalený Loggarský průsmyk otevře se před Vámi Albánská riviéra. Už jen ten pohled z vrcholu stojí zato. Pak už jen vybrat tu správnou pláž, objednat si Freddo Capuccino, lehátko se slunečníkem a …   nirvána.

Jednou z nejkrásnějších pláží je pláž Bora Bora, která se nachází v nedalekém Ksamilu. Ale pokud si její krásu chcete opravdu vychutnat, musíte přijít brzy ráno, nebo až na západ slunce. Sem už totiž turismum dorazil.

Což mi připomíná, že to je jeden z dalších důvodů, proč se do Albánie podívat. Západy slunce jsou tu totiž fantastické. Stačí jen vystoupat pár schodů nad restaurací Panorama a uvidíte tu krásu.        

Pozůstatky minulosti všude kam se podíváš

Albánci se považují za potomky Ilyrů. Tato teorie je pro ně dogma. Jejich historie je opravdu bohatá. Celá země je protkaná římskými pozůstatky a zejména posledních 400 let turecké nadvlády se podepsalo na architektuře i obyvatelstvu. Otomanský vliv je patrný všude. Nejtěžší pro ně bylo vzdát se svého náboženství a přestoupit k islámu. Museli všichni, avšak zcela oddaní věřící nikdy nebyli. Proto i dnes, i když se 60% obyvatelstva hlásí k islámu, jedná se o velmi umírněný přístup.  Pokud vás zajímá historie, můžete si projít jak antické vykopávky, z nichž nejznámější je Unescem spravovaný Butrint, tak i hrady z doby Ali paši Tepelenského. Za zastávku stojí Kruja, Skhodra, Gijorakster, Berat, ale i mnohé další, méně turisticky navštěvované. Miluji se procházet po místech, kde se psala historie, nasávat atmosféru toho místa a vychutnávat si ji skoro o samotě. To vám Albánie nabídne, protože tady se ještě davová šílenství nekonají.

A tak nezůstávejte doma a vydejte se se mnou na cestu do země Orlů. Těším se Vás.

Pavla                

Diskuze k článku

Chceš přispět do diskuze? Stačí se přihlásit.
Načíst starší příspěvky

Související pobyt

Začátek

Út 24.09

Konec

Út 01.10

17 268,00 Kč

Zaujal tě tento článek?

Dej o něm vědět svým kamarádkám na Facebooku!