Kameny na cestě

V dávných dobách lidé věděli, že na Zemi existují místa, na kterých je dobré pobývat a konat obřady, a díky nim byli blíž přírodě a vesmíru. Pokud chtěli zesílit účinek posvátných míst nebo pokud taková místa v jejich okolí chyběla, vystavěli kamenné megalitické stavby, tedy vztyčené vysoké kameny neboli menhiry, jež stály buď osamoceně, nebo byly uspořádané do kruhů či řad. Existují teorie o kalendářní funkci, kultu plodnosti, léčebné funkci, zesilovačích kladné nebo filtrech záporné energie Země, věřilo se, že mají udržovat rovnováhu přírodních sil a harmonii Planety na vyšší úrovni.

Zemská bioenergie dokáže přitáhnout kosmickou energii proto, aby se s ní spojila. Takovými místy nejčastěji bývají skalní útvary, vrcholky kopců či vodní plochy. Na jiných místech však musel být vložen kámen, aby obě energie přivolal, spojil a výslednou transformovanou bioenergii vyzařoval do prostoru. K takovému menhiru se shora postupně přibližovala kosmická energie a kámen sám začal samovolně vytvářet energetické linie na další podobné energeticky významné body v okolí i na kilometrové vzdálenosti.

Aby lidstvo ztratilo i tuto podporu, byly tyto přírodní nosiče čistých energií záměrně ničeny. V roce 418 císař Honorius vydal edikt, který přikazoval megalitické památky ničit. V roce 658 bylo nařízeno zakopat kameny do tak hlubokých jam, aby se z nich nedaly vytáhnout. V 10. století zase ničení megalitů nařídil anglosaský král Edgar. V novodobé historii už zbylo těchto dávných menhirů minimum.

(zdroj Jiří Novák – Původ a poslání menhirů a dalších megalitických staveb, Petra Nováková – Menhiry se znovu stávají společníky na lidské cestě vývoje)

Menhiry hrály důležitou roli v dávné minulosti a i dnes přichází příležitost jejich původní poslání obnovit a rozšířit. Jsou ukazateli cesty a pohlazením pro poutníka, jistotou, že je tam, kde má být, tady a teď.  Díky kamenu ví, že zde na něj myslí a na tomto místě na něj čekají. Opře se o kámen, uvolní se a je mu dobře. A tím, aniž by často věděl, aktivuje kosmické bioenergie, protože kámen má schopnost samočištění. Obnoví původní harmonii a znovu probudí místní energie. A s nimi i dávné informace v nich obsažené. Kameny se tak znovu stávají společníky na lidské cestě vývoje.

Na Východočeské trase (Královéhradecký a Pardubický kraj) se bude nacházet zatím pět kamenů z lomu Božanov na Broumovsku. Do kamenů bude vytesána mušle, nápis Santiago de Compostela a počet kilometrů, který do cíle cesty zbývá. Díky laskavému přístupu a veliké podpoře pana Ing. Josefa Moravce, ředitele Střední průmyslové školy kamenicko-sochařské v Hořicích, budou kameny umístěny na vytipovaná místa v Polici nad Metují, Červeném Kostelci, Jaroměři, Pardubicích a Přelouči.

Nikdo nevydělává peníze jen tak, vždy je za tím nějaký smysl. Buď vědomý, nebo nevědomý. Někdo na smysl přijde až poté, když začne rozdávat. Nemusí moc, ale ten zážitek, že se o peníze nebo svůj čas začal dělit, často otevře oči. Najednou člověk nalézá smysl i tam, kde ho předtím neviděl. A lidem dělá radost něco darovat, protože to v nás probouzí odpovědnost a chuť měnit svět k lepšímu.

Kameny bychom tedy rádi financovali ze sponzorských darů. První tři (Police nad Metují, Pardubice a Přelouč) jsou již sponzory zamluveny, na kameni bude umístěn štítek se jménem.

A řečeno jinými slovy, chcete-li mít svůj kámen na nějakém úseku Svatojakubských cest, bude dobré si pospíšit.

Diskuze k článku

Chceš přispět do diskuze? Stačí se přihlásit.
Načíst starší příspěvky

Související pobyt

Začátek

Út 21.08

Konec

St 05.09

7 397,00 Kč

Zaujal tě tento článek?

Dej o něm vědět svým kamarádkám na Facebooku!