Co je to čakra a proč mě má zajímat?

Někdo už možná tuší, o čem je řeč, někdo se s čakrami ještě nesetkal. V tomto článku si objasníme, proč bychom se měly zajímat o existenci čaker, jak fungují a jak se nám může dařit lépe.

Čakra je sanskrtský výraz pro energetické místo v lidském těle. Čakrou se pohybuje energie dokola, v kruhu. Směr otáčení energie může být doleva, nebo doprava. Změna směru proudění energie v tomto místě znamená, že energie neproudí dovnitř, ale ven, a tak energii ztrácíme.

V těle se nachází tisíce takových energetických míst – čaker. Hlavní, o kterých se mluví, je sedm.

Kořenová čakra Múládhára se též nazývá základní čakra

Múládhára je základní čakra, kterou máme na spodní straně páteře. Při jejím zablokování pociťujeme často nedostatek energie, majetnické sklony, agresi až sobeckost. Jsou s ní spojovány nemoci jako zánět močového měchýře, průjem, obezita nebo impotence. Je-li první čakra otevřená a funguje harmonicky, zažíváte hluboké osobní spojení se Zemí a jejími tvory, spokojenost, vitalitu, stabilní a vnitřní sílu. Cítíte se být zařazeni do přirozeného běhu života. Zažíváte zemi, kde můžete dostat vše, co potřebujete k životu – jídlo, bezpečí, ochranu. Vše dokážete přijímat s vděčností. Vůně podporující tuto čakru vydávají rostlinky hřebíček a cedr.

Sakrální čakra Svádhišthána, nazývaná i centrum kříže

Druhá čakra se nachází mezi pupíkem a pohlavními orgány. Harmonická funkce se projevuje v přirozeném splývání s proudem života a s vlastními pocity. Jste vůči lidem a hlavně vůči druhému pohlaví přirození a otevření. Sexuální spojení s druhým člověkem je radost a láska v jednom. Naopak při zablokování dochází k sexuální chladnosti a potlačování emocí. Na sakrální čakru se vážou nemoci varlat a prostaty, PMS a cysty na vaječnících.

Vůně Ylang-Ylang a santalové dřevo podpoří uvolnění druhé čakry.

Solar plexus čakra Manipura, nazývaná též čakra sleziny, žaludku, jater či čakra pupku

Asi dva prsty nad pupíkem je umístěna čakra solar plexus. Spojuje se s vnitřní spokojeností a vyrovnaností. Je-li otevřená a funguje harmonicky, máte v sobě pocit míru, vnitřní harmonie, jste spokojeny s postavením v životě. Můžete být samy se sebou vyrovnány a zároveň respektujete přání a pocity druhých. Máte v sobě světlo, které obklopuje i vaše tělo, chrání vás před negativními vibracemi a vyzařuje do vašeho okolí. Plní se přání, to, co si přejete, přitahujete k sobě jako magnet. Když je zablokovaná či narušená, cítí se dotyčná nespokojená, neklidná a nebývá ani příliš ambiciózní. Solar plexus čakra má vliv na nemoci jater, cukrovku či kýlu.

Nejvhodnější vůně pro tuto čakru jsou: levandule, rozmarýn a bergamot

Srdeční čakra Anáhata

Nachází se u srdce a je napojena na mezilidské vztahy a lásku. Lidé, kteří mají srdeční čakru v harmonii, jsou otevření, láskyplní, soucitní a ochotní. Naproti tomu zablokovaná čakra v člověku utlumuje schopnost lásku dávat i přijímat.

Něha růžového oleje je ta pravá vůně pro srdeční čakru.

Krční čakra Višuddhi se také nazývá komunikační centrum

Máte-li někdy dojem, že se neumíte vyjádřit, tak za to možná může zablokovaná krční čakra, která je napojená právě na komunikaci a vyjadřování. Máme ji mezi hlavou a páteří. Její zablokování se projevuje vadami řeči, špatnými vyjadřovacími schopnostmi, slabým hlasem a plachostí.

Šalvěj, matka bylin a eukalyptová vůně jsou spojenci krční čakry.

Čelní čakra Adžňa, nazývaná třetí oko, oko moudrosti

Třetí oko neboli čelní čakra se nachází uprostřed čela a je spojováno s duchovními silami. Je-li tato čakra narušená či zablokovaná, nedokážeme tolik vnímat duchovno a duchovní poznání přijímat. Dostavit se může také bolest hlavy, poruchy vidění či zánět horních cest dýchacích. Čakra funguje harmonicky, i když není zcela otevřená. Projevuje se to v bystrém rozumu a duševních schopnostech. Znakem částečně otevřené harmonicky fungující čakry může být schopnost vizualizace a silná intuice. Možná někdy pozorujete, že se myšlenky a představy uskutečňují. Lidé s vyrovnanou čelní čakrou jsou více otevřeni poznání, novým věcem a názorům.

Jasmínová vůně a máta peprná jsou ingrediencemi šesté čakry.

Temenní čakra Sahasrára – také korunní čakra

Jsou-li všechny ostatní čakry v harmonii, dochází k jejímu vývinu. A tehdy říkáme, že je v harmonii. V sedmé čakře k blokaci nedochází, může být pouze méně či více vyvinuta. Když se začíná korunní čakra otevírat, budete stále častěji zažívat okamžiky, při kterých bude mizet oddělenost vašeho vnitřního bytí a vnějšího života. Temenní čakra bývá spojována s depresemi, epilepsií, senilitou a schizofrenií.

Temenní čakra se rozvine, jakmile je všech zbylých 6 čaker v harmonii. 

Božské kadidlo a vůně růžového květu lotosu jsou vůně podporující správné fungování korunní čakry.

Můžu si čakry odblokovat?

Způsobů, jak čakry odblokovat, je mnoho. Pomáhají energeticky silná místa, která na nás pozitivně působí.

Pomůže klidná hluboce relaxační hudba určená pro odblokování čaker. Na internetu najdeš mnoho inspirace.

Velkým pomocníkem jsou dechová cvičení a fyzické cviky. Každá čakra má přitom trochu odlišné cviky, které pomáhají harmonizovat tok energie.

Čištění a harmonizaci čaker lze provádět také pomocí masáží, ideálně reflexních bodů na chodidlech. Chodidlo otiskuje přesný obraz umístění jednotlivých čaker..

A rozhodně nesmíme zapomenout na čištění čaker léčivými kameny. Kámen je zpravidla v barvě čakry:

  • Kořenová čakra (červená) – jaspis, granát, červený karneol, achát

  • Sakrální čakra (oranžová) – sluneční kámen, ohnivý opál, oranžový avanturín, karneol

  • Solar plexus čakra (žlutá) – tygří oko, jantar, žlutý jaspis, citrín

  • Srdeční čakra (zelená) – turmalín, olivín, malachit, fluorit

  • Krční čakra (modrá) – tyrkys, chalcedon, akvamarín, tanzanit

  • Čelní čakra (fialová) – ametyst, fluorit, azurit, opál

  • Temenní čakry (bílá) – křišťál, bílý achát, bílé korály, kalcit, perly

Kameny je vhodné přikládat na konkrétní čakru a meditovat. Existují také vonné tyčinky určené k harmonizaci čaker, které si můžeme zapálit.

Teď už jen opečovávej svůj energetický systém. A pokud bys ráda zažila na vlastní kůži práci s čakrami tak, jak to dělali staří indiáni, tak se připoj k naší cestě do Ameriky na energeticky silná místa, s meditacemi na posílení a odblokování čaker.

Diskuze k článku

Chceš přispět do diskuze? Stačí se přihlásit.
27.06
S konceptem 7 čaker pracuji jako terapeutka několik let a mám s ním velmi dobré zkušenosti při provázení lidí v meditacích. Dýchání do čaker, vizualizace, tanec/pohyb, hlas, propojení s arteterapií a aromaterapií - to vše pomáhá rozpouštět bloky v těle a harmonizovat energetická centra v našem těle. Pokud vás téma čaker přitahuje, tak se můžete přihlásit na cestu Divoká a jemná duše Skotska a zažít s námi práci s čakrami na energeticky silných místech Skotské Vysočiny.
Načíst starší příspěvky

Související pobyt

Začátek

So 18.05

Konec

Pá 31.05

57 260,00 Kč

Zaujal tě tento článek?

Dej o něm vědět svým kamarádkám na Facebooku!