Porto očima Sandry

Místní usměvaví Porťané, genius loci, kouzelné vyhlídky, klidná atmosféra a křivolaké strmé uličky.

To je Porto. Porto, v portugalštině znamená přístav, je město, které si zamilujete, ať už máte rádi cokoliv. Nabízí opravdu snad úplně všechno – historické památky, procházky podél řeky, pláže či parky i malebné sklípky s portským vínem.

Nejvíc jsem si ale zamilovala místní život, který mě bavilo pozorovat. Hledala jsem malé uličky, ve kterých jsou typické portugalské hospůdky, kam se vejde kolem 15 lidí, a kde život plyne svým rytmem – mnohem pomaleji. Portugalci jsou nesmírně pohostinní, zpočátku možná trošku rezervovanější a člověk se jim musí dostat „pod skořápku“. Jakmile se vám otevřou, jsou milí, přátelští, rádi si povídají, zajímají se a předávají své životní moudro dále. Jde o to umět život nejen žít, ale užívat si ho. Proto také v ulicích Porta potkáte rodiny na výletu nebo rodinném obědě, kde čas snad ani neplyne – všichni si povídají, jídla si mnohdy ani nevšímají, chtějí být pospolu. Nadechnout a vstřebat tuto atmosféru je doslova kouzelné.

Porto je městem kopečkovitým – z bodu A do bodu B je to sice pouhých pár set metrů, ale musíte do kopce, pak z kopce. Proto přijde mnohdy vhod využít místních „retro“ tramvaje anebo lanovky, které zpřístupňují náročný terén.

Porto je město krásných výhledů – ať se dostanete kamkoliv, je radostí se zastavit a rozhlédnout se kolem sebe – na řeku Douro; na Vila Nova Gaia s typickými podlouhlými budovami, které jsou domovem sudů s lahodným portským vínem; na Ribeirinhu – a barevné úzké domečky na břehu nebo na most krále Ludvíka I., který oba břehy propojuje.

Porto je také o gurmánských zastávkách a ochutnávkách místních dobrůtek – francesinha aneb plněný toust přelitý omáčkou se sýrem, bacalhau – treska, kterou Portugalci umí připravit na 365 způsobů, aby se každý den mohla lišit anebo výborná (a levná!) portugalská káva se sladkým pastel de nata. Bom apetite!

Diskuze k článku

Chceš přispět do diskuze? Stačí se přihlásit.
Načíst starší příspěvky

Související pobyt

Začátek

Pá 02.11

Konec

Po 05.11

16 184,00 Kč

Zaujal tě tento článek?

Dej o něm vědět svým kamarádkám na Facebooku!